Чи можна отримати тимчасовий захист в іншій країні ЄС, якщо вже оформлено код PESEL в Польщі?

Wed, 06 Apr / 17:37

1 хв

Поділитись:

Чи можна отримати тимчасовий захист в іншій країні ЄС, якщо вже оформлено код PESEL в Польщі?

Чи можна отримати тимчасовий захист в іншій країні ЄС, якщо вже оформлено код PESEL в Польщі?

Допоможи нашій команді, що підтримує Україну і всіх іноземців в країні 24/7
ДОПОМОГТИ


Тимчасовий захист - це спеціальний механізм прихистку українців в Європі, впроваджений Директивою ЄС 2001/55/EC від 20.07.2001 року. Тимчасовий захист надає доступ українцям до широкого кола прав - легальне перебування до 3 років, доступ до працевлаштування, отримання медичної допомоги, соціальних виплат тощо. У кожній країні ЄС тимчасовий захист впроваджується через спеціальні дозволи на перебування - довгострокові візи, тимчасові посвідки на проживання тощо. 


Часто в українців закордоном виникає питання, чи можна скористатися тимчасовим захистом в декількох країнах Європи. Про це ми писали в статті. Якщо коротко - то скоріше ні, ніж так. Загального права отримувати тимчасовий захист більш, ніж в одній країні немає. "Вдруге" тимчасовий захист може видаватися на індивідуальній основі на розсуд держави, в яку ви подалися на тимчасовий захист вдруге. Проте пам'ятайте, що вам мають повне право в цьому відмовити.


Як бути у випадку з кодом PESEL? Чи можна отримати тимчасовий захист в іншій країні ЄС, якщо отримав цей код?

Тимчасовий захист громадян України в Польщі регулюється Законом від 12 березня 2022 р. «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території тієї держави». У Законі зазначено, що громадяни України, чиє перебування є легальним – на підставі Ст. 2, абзац 1 (або 2) спеціального закону – вважаються особами, які користуються на території Республіки Польща тимчасовим захистом. Значить, громадяни України, що в'їхали на територію Польщі з 24 лютого і повідомили про намір залишитися на території Республіки Польща користуються тимчасовим захистом на її території. Отримання кода PESEL відбувається через подання клопотання, і сам код надає громадянам України доступ до основних прав, гарантованих тимчасовим захистом. Тобто, фактично з кодом PESEL українці отримують тимчасовий захист в Польщі. Відповідно, якщо ви отримали цей код в Польщі і плануєте скористатися тимчасовиим захистом в іншій країні ЄС, ймовірно, що вам можуть відмовити. Радимо звернутися до посольства країни, що вас цікавить, в Польщі і дізнатися про можливість видачі там тимчасового захисту "вдруге". Навіть у разі відмови, ви зможете виїхати в інші країни ЄС на 90 днів в рамках безвізового режиму, але пам'ятайте, що якщо не повернетесь у Польщу впродовж 1 місяця - ваш тимчасовий захист у Польщі буде анульовано і доведеться його поновлювати.