Чи дає можливість "тимчасовий захист" вільно подорожувати, якщо дні безвізу вичерпано

Популярне

Поділитись:

Чи дає можливість "тимчасовий захист" вільно подорожувати, якщо дні безвізу вичерпано

Чи дає можливість "тимчасовий захист" вільно подорожувати, якщо дні безвізу вичерпано

Допоможіть нашим волонтерам, які підтримують Україну та всіх іноземців в країні 24/7
ДОПОМОГТИ


Днями в українців, які виїхали до країн Євросоюзу ще в лютому (починаючи з 24.02), закінчився безвізовий період. Тобто можливість легально перебувати на території ЄС.

Нагадаємо, що запровадження безвізового режиму дозволило громадянам України подорожувати до держав-учасниць Шенгенської угоди без необхідності отримання в’їзної візи держави призначення.

Безвізовий режим дозволяє короткотермінове перебування в державах-членах ЄС (за виключенням Великобританії та Ірландії) та інших державах-учасницях Шенгенської угоди до 90 днів протягом 180 днів. Візовий калькулятор можна знайти тут.

Оскільки отримання міжнародного, або тимчасового захисту згідно з Директивою про тимчасовий захист 2001/55/EC дозволяє проживати, навчатись, працювати та отримувати соціальне забезпечення протягом щонайменше 1 року (в залежності від розвитку ситуації в Україні - до 3 років), постало питання, а як з подорожами?

Чи дозволяє "тимчасовий захист" подорожувати в межах ЄС чи здійснювати короткострокові поїздки в Україну та зворотньо?


Що відбувається, коли 90 днів безвізу використані?

Логічно, що дія статусу тимчасового притулку мала б призупиняти безвіз. І так і є, в тих країнах, які видають українцям національний ID, наприклад, Нідерланди (видають IND).

Якщо ж розглядати на прикладі Польщі, то отримання PESEL UKR мало б дозволити короткострокові виїзди, незалежно від того, скільки вже українець перебуває на території країни під захистом. Але це не так. Розберімось.


27 травня Посольство України в Республіці Польща опублікувало новину:

"Законом РП «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом» від 12 березня 2022 року передбачається можливість легального перебування громадян України на території Польщі впродовж 18 місяців, починаючи від 24 лютого 2022 року. Як зазначено в пункті 2 статті 11 Закону, таке право втрачається лише якщо громадянин України виїхав з території Польщі більше ніж на місяць.

Не зважаючи на це, на адресу Посольства надходять багато звернень і скарг про те, що польські прикордонники не пропускають на територію Польщі громадян України, аргументуючи це тим, що вони використали 90 днів безвізу.

У зв’язку з цим Посольство звернулось за відповідними роз’ясненнями до компетентних органів Республіки Польща."

Тобто щодо вичерпання 90 днів безвізу наразі Посольство України чекає роз’яснень від Прикордонної служби Польщі.


На гарячу лінію нашого порталу також звертаються українці, які отримали відмову у поверненні до Польщі навіть за наявності біометричного закордонного паспорта та PESEL UKR.

Є й такі, хто особисто звертався до польских прикордонників та отримував незадовільну відповідь - якщо безвіз вичерпано, без дійсної візи або Карти Поляка, або знаходження поза межами ЄС упродовж 90 днів в'їзд буде заборонено.

А також ті, хто отримав роз'яснення від юристів, які запевняють, що відповідно до устави art.11ust.1 Uprawnienie, o którym mowa w art.2.ust.1 jest niezależne od innych uprawnień do wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wynikających z przepisów prawa (Стаття 11 (1) Право, зазначене в статті 2 (1), не залежить від інших прав на в'їзд і перебування на території Республіки Польща, що випливає з положень закону), українця з тимчасовим захистом мають пропустити зворотньо в Польщу.


Тобто маємо 3 варіанти: Посольство чекає роз'яснень, Straż Graniczna відповідає, що повторний перетин незаконний, а юристи наполягають, що в'їзд має бути дозволений.


Крім того, є офіційне повідомлення від Посольства Польщі в Каїрі, що українці під тимчасовим захистом, які вичерпали дні безвізу та виїхали в Єгипет, НЕ будуть допущені на борт літака без дійсної візи.



Ситуація складна, тому наша порада: якщо у вас немає гострої необхідності візиту в Україну (або виїзду в іншу країну за межі ЄС), почекайте, допоки державні органи дійдуть згоди в питанні вичерпаного безвізу.

І пам'ятайте, що при всіх пільгах та перевагах, які надає PESEL UKR, він все ж НЕ Є посвідкою на проживання.


Щодо переміщень всередині ЄС. Так, кордонів немає, але така подорож є нелегальною та тягне за собою наслідки, якщо все ж ви потрапите на перевірку документів, наприклад, від дорожньої поліції.


Щойно Посольство України надасть офіційну відповідь на звернення до Прикордонної служби Польщі, ми обов'язково напишемо. 


Раніше ми повідомляли, що українці, які отримують допомогу в Польщі, повинні будуть повідомляти про виїзд з країни тривалістю понад 30 днів