Назад

2 хв

05 лип. 2022

130839

Військовий облік жінок з 1 жовтня: чи можна буде виїжджати жінкам закордон під час воєнного часу і мобілізації?

Війна
Популярне
Події
Україна

Поділитись:

Військовий облік жінок з 1 жовтня: чи можна буде виїжджати жінкам закордон під час воєнного часу і мобілізації?

Ми створюємо матеріали і працюємо 24/7 завдяки вашій підтримці
ДОПОМОГТИ


Згідно з законом "Про військовий обов'язок і військову службу" та наказом Міністерства оборони України від 07.02.2022 №35 "Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313" з 1 жовтня 2022 року розпочнеться прийняття жінок на військовий облік. Постановці на облік підлягатимуть жінки від 18 до 60 років, які не мають протипоказань за станом здоров'я і мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю (повний перелік спеціальностей і професій див. у Наказі МО).


Жінка, що стане на військовий облік, вважатиметься військовозобов'язаною, і підлягатиме тим же правам і обов'язкам, що і військозобов'язані чоловіки. Статус військовозобов'язаної передбачатиме перебування у запасі збройних сил, національної гвардії чи інших військових формувань.


До слова, постановка на військовий облік жінок за визначеними спеціальностями та професіями є добровільною  до 1 жовтня і обов'язковою після закінчення даного перехідного періоду.


Жінки на військовому обліку можуть бути призвані на військову службу в будь-який час, проте на даний момент необхідності в мобілізації жінок немає (крім представниць найбільш дефіцитних військових професій).


У зв'язку з цим багатьох жінок, що підлягають військовому обліку, хвилює питання обмежень, які на них накладає статус військовозобов'язаної, окрім можливості призову на військову службу. Найбільш жваво обговорюваним є питання виїзду військовозобов'язаних жінок за межі України.


Згідно з законом "Про військовий обов'язок і військову службу", відповідні категорії жінок зобов'язані:

- не змінювати місце фактичного проживання (перебування) з моменту оголошення мобілізації, 

- а у воєнний час не виїжджати з місця проживання без дозволу керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідних керівників СБУ або Служби зовнішньої розвідки;


Це означає, що дозвіл на виїзд закордон жінок видається керівниками центрів комплектування у визначеному законом порядку. Зокрема, такий дозвіл на виїзд може бути надано військовозобов'язаним, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації на термін до одного року за наявності підтверджуючих документів. Повний перелік категорій осіб, що зможуть отримати такий дозвіл визначено в статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Приміром, якщо військовозобов'язана жінка самостійно виховує дитину до 18 років або має дитину з інвалідністю тощо, то згідно зі статтею 23 має бути допущена до перетину кордону України.


Раніше в українському медіа просторі з'являлись буцімто слова радника МВС Віктора Андрусіва підсанкційному виданню про те, що нібито ніякої заборони жінкам на виїзд з України не буде. Проте окрім сумнівності джерела такої інформації, радник не уточнює, чи має на увазі всіх жінок чи лише жінок на військовому обліці. Враховуючи вище зазначене, логічно припустити, що мались на увазі саме жінки, що не стоять на військовому обліці. А от про військовозобов'язаних жінок і заборону їм на виїзд чітко говориться в законодавстві.


Таким чином, загальне правило забороняє виїзд саме військозобов'язаних жінок за межі України на період дії мобілізації і воєнного стану.  Проте певні категорії таких жінок, визначені законодавством все ж можуть розраховувати на виїзд і відстрочку від військової служби. Також варто зазначити, що в будь-який час компетентні органи України можуть розширити цей перелік відповідними нормативно-правовими актами. І взагалі, у випадку повернення країни до умов мирного часу, будь-які жінки підлягатимуть призову на військову службу виключно за власним бажанням.


UPD: вже екс-радник Міністерства внутрішніх справ підтвердив, що ймовірна заборона на виїзд закордон стосуватиметься не всіх жінок, а саме тих, які стануть на військовий облік (посилання на перелік професій див. вище).